Teaching a Craft Class? Make More Money by Learning From My Mistake.

As I gathered materials for a jewelry making class I taught at Whole Foods last night, I realize a BIG mistake I made that you all can learn from.

The cost of the class, $15. per person, was set by the market whose goal is to get new people into the store, promote community goodwill and sell wine while we make crafts.

My intention was to contribute to the arts community so I wasn’t really concerned about making money from the event but I didn’t want to lose money either.

I have more jewelry making supplies than one person could ever use in a lifetime but it’s mostly high end: gemstones, fine silver, handmade lamp work beads, venetian glass and pearls.

In order to keep my own costs down, I substituted copper for sterling wire and glass beads instead of crystals.

Even so, by the time I purchased the less expensive supplies and materials, it was pretty much a break even.

Driving to class, I realized a solution that I would have recommended to a client. Unfortunately, it was too late to implement it myself, but I’m sharing with you so that you can learn from my oversight.

While the less expensive materials we used in class made beautiful bracelets, here’s how I could have turned the event around to be profitable for me and a convenience for the attendees who will want to make more of these at home:

-made additional samples using the sterling, crystals and gemstones I have in my personal stash
-offered those finished pieces for sale
-made kits for purchase with the finer materials and instructions
-made earrings and necklaces for sale to match the bracelets we made in class.

If you’ve read any of my e-guides or courses about selling crafts, you know I always recommend having your finished work as well as tools, supplies, materials and instructions available for sale when you do a demo or teach a class. Whatever product you make, you can do a version of this.

Next time, I’ll read my own blog before I go.